www.bdwmv.de

пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ

пїЅпїЅпїЅпїЅ

Статті (Огляд)

Рейтингові агентства одностайні у своїх негативних прогнозах платоспроможності України


Суверенні кредитні рейтинги України в найближчі два роки можуть бути знижені, одностайні в думці найбільші міжнародні рейтингові агентства. Вчора Fitch знизило прогноз рейтингу України до “негативного”. Такої ж думки дотримуються і в агентствах S & P і Moody `s. Експерти Fitch більше не вірять, що Україна здатна в поточному році домовитися з МВФ. У такій ситуації владі слід шукати альтернативні джерела залучення кредитів на тлі підвищення вартості позик, пише газета «Комерсант».

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings учора підтвердило довгострокові і короткострокові рейтинги дефолту України в іноземній і національній валюті на рівні “B”. Однак прогноз по рейтингах країни був знижений з “стабільного” на “негативний”. Свої оцінки рейтингове агентство не змінювало близько двох років – остання корекція була проведена в жовтні 2011 року, коли прогноз суверенного рейтингу України був погіршений з “позитивного” до “стабільного”. Тепер “негативний” прогноз щодо України – у всіх трьох провідних рейтингових агентств. Першим таке зниження провело агентство Moody `s, зберігши рейтинг країни на рівні “В3″. Агентство Standard & Poor `s в грудні погіршило рейтинг з рівня” В + “до “В”, зберігши по ньому “негативний” прогноз, який був згодом підтверджений агентством.

Прогноз позначає напрямок, в якому очікується зміна рейтингів протягом від одного до двох років. І тільки приміщення рейтингу на перегляд в список CreditWatch означає можливе зміна рейтингу за короткий проміжок часу – 90 днів. Згідно зі звітом агентства Fitch, погіршення прогнозу було викликане проблемами в доступі України до кредитних ринків. “Значні потреби країни в зовнішньому фінансуванні обумовлюють схильність до ризиків, пов’язаних з негативними змінами на міжнародних ринках капіталу”, – наголошується в звіті. Ця проблема, на думку експертів Fitch, посилюється застоєм у переговорах з Міжнародним валютним фондом.

Аналітики Fitch більше не очікують, що в поточному році українська влада укладе угоду з МВФ. “Влада країни не пішли на ключові політично чутливі кроки: зменшення субсидій за цінами на газ на внутрішньому ринку для населення (вартість яких оцінюється в 5% ВВП) і перехід до більш гнучкого валютного курсу”, – пояснюють вони. Президент Віктор Янукович заявляв про неприпустимість підвищення тарифів на газ для населення, а також закликав збільшити бюджетні витрати.

В агентстві допускають, що Україна може переглянути свою позицію лише у разі “подальшого різкого погіршення умов зовнішнього фінансування”. “Минулого місяця уряд дав однозначний сигнал, тепер консенсус-прогноз експертів зводиться до того, що в нинішньому році угоди з МВФ не буде”, – погоджується з висновками агентства керівник аналітичного департаменту SP Advisors Віталій Ваврищук.

У такій ситуації влада повинна шукати альтернативні джерела рефінансування виплат МВФ в найближчі два роки на суму $ 6,4 млрд. Зокрема, до кінця 2013 року НБУ повинен перерахувати валютному фонду $ 1,59 млрд, а уряд – $ 1,32 млрд. Крім того, в наступному році уряду належить виплата за єврооблігаціями 2012 року в розмірі $ 1 млрд. У поточному році за євробондами залишилося лише виплатити купонний дохід.

За оцінками експертів, незважаючи на погіршення світової кон’юнктури, можливість для розміщень єврооблігацій залишається. “Потреба держави і приватного сектора в кредитах не менше, аніж в I півріччі. Через кілька місяців ситуація на ринку капіталу стабілізується, і розміщення буде можливим, хоча і за більш високою ставкою, ніж на початку року”, – прогнозує Віталій Ваврищук. “Зараз українські десятирічні євробонди з погашенням в 2023 торгуються з прибутковістю 9,3-9,5% річних, при цьому на ринку переважають продавці. У такій ситуації розміщення нової серії євробондів теоретично могло б бути успішним з прибутковістю на рівні 10%, що неприйнятно для Мінфіну. Тому уряду слід дочекатися кінця літа, коли ставки можуть знизитися, хоча навіть при такому сценарії рівень прибутковості наступного випуску єврооблігацій залишиться вище розміщень початку року”, – уточнив начальник управління корпоративних фінансів УкрСиббанку Сергій Ягнич.

Важливо й те, що базовий сценарій Fitch виходить з поступового відновлення фінансової системи. У такій ситуації Україна зможе повернутися до зростання економіки (на 0,5-1% в поточному році і на 2-3% наступного) без значної девальвації. В агентстві очікують, що курс гривні до кінця поточного року складе 8,5 грн / $, а через рік – 9 грн / $. В агентстві відзначають, що таке зниження буде “посильним для фінансової системи та економіки” і не призведе до зниження суверенного рейтингу.

 

Написано: Юлия Бенцлер від 04.07.2013


  

 

 

 

Друк | Федерація роботодавців Києва © 2010-2022 | Про ФРК