www.bdwmv.de

пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ

пїЅпїЅпїЅпїЅ

Статті (Огляд)

Епічний провал: огляд ринку іпотечного кредитування за 2012 рік


Іпотечні кредити, які й на початку 2012 року не були доступні більшості позичальників, за рік стали ще дорожчими – на 2-3 відсоткові пункти. Тепер іпотека в середньому по ринку коштує 22-25% річних. Але головним розчаруванням року стало підвищення ставки рефінансування ДІУ, в результаті якого з ринку зникли останні порівняно недорогі позики під 15% річних. Тенденції українського ринку іпотечного кредитування в 2012 році вивчав Prostobank.ua

Минулий рік почався оптимістично для незабезпечених житлом українських сімей: з'явилася чергова надія на безболісну реалізацію житлового питання за підтримки держави, яка, втім, виявилася черговим повітряним замком. Так, ключовою іпотечною подією весни-2012 був старт президентської ініціативи, яка обіцяла всім охочим доступне житло. Глава держави декларував, що вже в травні українці зможуть взяти кредит на житло за новою держпрограмою під казково низькі 2-3% річних у гривні терміном на 10-15 років.

Незабаром Мінрегіонбуд озвучив подробиці програми, для якої в бюджеті було передбачено 1 млрд грн. І хоча експерти з сумнівом поставилися до можливостей її реалізації, у травні-2012 уряд все-таки запустив програму пільгового кредитування, за умовами якої українці могли отримати кредити на житло під 3% річних терміном на 10-15 років. Для зручності позичальників Мінрегіонбуд навіть створив «єдине вікно», де потенційний позичальник міг одночасно зустрітися з представниками банку і забудовника і оформити заявку на отримання кредиту. Київська міськадміністрація також підтримала президентську ініціативу, пообіцявши виплатити 100% першого внеску за кредитом столичним бюджетникам, які працюють на комунальних підприємствах від 10 років.

Ініціатори програми декларували, що кредити на нове житло зможуть отримати 30 тис. громадян України. Але, на думку експертів, закладеного в бюджеті мільярда гривень вистачило б лише на 1785 квартир або 3-4 житлові комплекси. Насправді кількість виданих кредитів виявилася ще менша. За перший місяць реалізації програми було укладено лише 40 договорів, а до середини грудня-2012 надали 1118 кредитів.
Попри низькі відсотки, для багатьох українців програма виявилася недоступною через високі вимоги до офіційного доходу позичальника, який мав бути достатнім для виплати кредиту під 16% річних. Крім того, великі сумніви викликає здатність держави оплачувати свою частку відсотків протягом усього терміну позики, адже в 2009 році за аналогічною програмою виплати компенсацій зупинилися.

Тож уряд вирішив скоротити заплановане на 2013 рік фінансування програми більш ніж на дві третини: з 1 млрд грн до 300 млн. Щодо фінансування програми в поточному році, то майже дві третини виділених коштів — 630 млн грн — Кабмін розпорядився перерозподілити на інші потреби.

Ще одним розчаруванням 2012 року на іпотечному ринку стало підвищення ставки рефінансування іпотечних позик ДІУ в листопаді-2012. «Чи не єдине джерело дешевого фінансування іпотеки — Державна іпотечна установа — в кінці листопада підняло ставку рефінансування кредитів, аргументуючи це зміною вартості фінансових ресурсів, залучених на внутрішньому фінансовому ринку. А це спричинило подорожчання таких кредитів у банках. Зараз середня відсоткова ставка, яку банки пропонують за програмою кредитування ДІУ, становить близько 21-22% річних, тоді як у першій половині 2012 року ці кредити видавали під 13,5-15% річних», — коментує Наталія Кравець, директор департаменту розвитку продуктів Банку «Фінанси та Кредит ».

Тому ДІУ, яка підтримувала пропозицію іпотечних програм навіть за браку ліквідності у банків, в кінці 2012 року не змогла впоратися з цим завданням. Банки-партнери ДІУ до кінця року почали залишати ринок. Якщо за програмами строком на 5-20 років кількість установ подвоїлася з 6 до 12, то після зміни політики ставок ДІУ залишилося дев'ять банків. Програми терміном 25-30 років на початок року пропонували п'ять банків, до літа їхня кількість зросла до восьми, а восени впала до шести.

Читати далі...

 

Написано: Юлия Бенцлер від 22.02.2013


  

 

 

 

Друк | Федерація роботодавців Києва © 2010-2022 | Про ФРК