www.bdwmv.de

пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ

пїЅпїЅпїЅпїЅ

Статті (Огляд)

Огляд ринку рибної продукції України 2010 року


Тенденції ринку

Рибний ринок України поки що далекий не тільки від насичення, але навіть і від мінімального задоволення внутрішніх потреб населення країни. З іншого боку, саме його недостатній розвиток (порівняно, наприклад, з тваринництвом або навіть агропромисловим комплексом) робить його досить привабливим для інвестицій, так би мовити, про запас - на середньо-та довгострокову перспективу.
 
За даними Держкомстату, рівень споживання рибної продукції на душу населення України склав за минулий рік 15,1 кг. При тому, що мінімальні норми споживання риби становлять 12 кг, раціональні - 20 кг. Про це повідомляє Українська аграрна конфедерація (УАК). При цьому в деяких країнах Європи споживання риби складає від 24 до 35 кг на душу населення.
 
За даними Державної служби статистики України вилов риби та добування водних живих ресурсів в країні за 11 міс. 2010 р. зменшилася на 15,7% - до 195,5 тис. т. у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року.
За підсумками 2010 року велика частина вилову риби припадала на підприємства трьох регіонів - Одеської області (18 537 тонн), м. Київ (17282 тонн), АР Крим (12714 тонн).
 
Вітчизняне рибне господарство забезпечує лише одну третину потреби населення в рибі і морепродуктах. Решта 2/3 приходять із за кордону, здебільшого у замороженому вигляді.
 
За оцінками експертів, імпортна риба в минулому році зайняла близько 75% загального обсягу споживання цієї продукції в Україну. Власна ж сировинна база з кожним роком все більше згасає, а показники виробництва не вселяють оптимізму. Виходом із такої ситуації може стати відродження сировинної бази і створення власної аквакультури. На ринку риби та морепродуктів Україною частка вітчизняного вилову складає незначну частину, показуючи все більше щорічне зниження.
 
Саме тому державою розроблена програма «Аквакультура», спрямована на наповнення рибогосподарських водних об'єктів України цінними видами риби, передбачає збільшення вилову товарної риби до 91,7 тис. т до 2012 р. Експерти УАК відзначають, що збільшення обсягів вирощування риби в 1,5-2 рази - до 60-65 тис. т - це реальна можливість вітчизняної аквакультури. За словами голови Державного агентства рибного господарства України Віктора Дроника, у 2010 році всього за державним замовленням "вселено” у рибогосподарські водні об’єкти України 10,3 млн. екземплярів молодняку цінних промислових видів риб, та видів, занесених до Червоної книги України. У тому числі, за його словами, "в Азово-Чорноморський басейн вселено майже 3,8 млн. екз. молоді судака та осетрових видів риб”.
 
Обсяг імпорту рибної продукції у 2009 році скоротився на 20%, експорт продемонстрував стрімке зростання - у 86 разів зріс у порівнянні з 2008 р. На думку експертів, така динаміка була викликана зміною валютного курсу. За даними заступника голови Держмитслужби України Сергія Сьомки, імпорт риби в Україні за перші дев’ять місяців 2010 р. зріс порівняно з таким самим періодом 2009 р. майже на 16% проте обсягів 2008 року таки не досяг. До 2013 р. при відносно стабільній економічній ситуації в країні експерти прогнозують збільшення імпорту на 5–7% на рік.

Лідери ринку
Нині ринок ділять п’ять найбільших дистриб’юторів: «Українська Східна Рибна Компанія», «Скандинавія-Фіш», «Міжнародна група морепродуктів», «Кліон» і «Рікон». За підрахунками експертів, їх частка на ринку складає понад 75%.За словами радника міністра економіки Аркадія Філімонова: «Традиційно в країні споживаються океанічні сорти риби. Наприклад, близько 20% обсягу імпорту припадає на оселедця, якого в Україні немає".
 
Морожена риба
Обсяг імпорту мороженої риби в натуральних одиницях на територію України за останні роки не характеризувався постійною динамікою.  Після значного скорочення імпорту мороженої риби у 2009 році на 11%, у 2010 спостерігалося зростання показника на 10%. У грудні 2010 р. по відношенню до листопада цього ж року імпорт мороженої риби на територію Україну зріс на 66%. Темп приросту імпорту даного виду продукції в порівнянні з груднем 2009 р. склав 25%.У 2009 році експорт мороженої риби за межі України порівняно з 2008 роком збільшився майже в 12 разів. Проте в 2010 р. відносно 2009 р. спостерігається скорочення даного показника на 23%.
 
Експорт мороженої риби в грудні 2010 р. відносно попереднього місяця скоротився на 53%. Порівняно з аналогічним періодом 2009 р. цей показник практично не змінився, продемонструвавши скорочення всього на 1%. Що ж стосується виробництва, то у 2010 році у порівнянні із попереднім показник скоротився на 38%. Обсяг виробництва мороженої риби в грудні 2010 р. по відношенню до листопада скоротився на 21%. Темп скорочення цього показника в порівнянні з груднем 2010 р. досяг 54% - такі дані було опубліковано інформаційно-аналітичною агенцією Союз-Інформ. Основним постачальником мороженої риби на територію України є Норвегія. Серед інших країн-імпортерів можна виділити Естонію, Литву, Ісландію, Іспанію, США та інші країни.
 
Копчена риба
За останні роки обсяг імпорту копченої риби на територію України не характеризувався будь-якої чітко вираженої динамікою. За даними інформаційно-аналітичної агенції Союз-Інформ у 2009 році обсяг імпорту скорочувався, проте за підсумками 2010 року зростав і досяг рівня 76%. У грудні 2010 р. по відношенню до листопада цього ж року імпорт копченої риби на територію України зріс на 19%. У той же час у порівнянні з груднем 2009 р. має місце скорочення імпорту даного виду продукції, темп якого склав 35%.
 
Експорт копченої риби за межі України у 2010 р. порівняно з 2009 р. Скоротився на 78%. Експорт копченої риби в грудні 2010 р. відносно попереднього місяця збільшився в 28 разів. Однак порівняно з аналогічним періодом 2009 р. спостерігається скорочення експорту цього виду продукції на 65%.
 
За останні два роки обсяг виробництва копченої риби в Україні почав зменшуватися. У 2009 році показник становив 24%, а за підсумками 2010 року  темп скорочення цього показника склав 27%. Обсяг виробництва копченої риби в грудні 2010 р. по відношенню до листопада зріс на 41%. Темп приросту цього показника в порівнянні з груднем 2009 р. склав 4%. Основним постачальником копченої риби на територію України є Республіка Білорусь. Іншими великими імпортерами є Литва і Росія. Внесок інших країн у формування обсягів імпортованої копченої риби є незначним.
 
Прогнози
Експерти УАК переконані: Україна має величезний потенціал використання внутрішніх водойм у напрямку розвитку рибальства та риборозведення. Так, в Україні понад 400 тис. гектарів лиманів, озер і відокремлених водойм та близько 700 тис. гектарів водосховищ, рибопродуктивність яких може бути підвищена за рахунок інтенсифікації. Збільшення обсягів вирощування риби в 1,5-2 рази - до 60 - 65 тис. тонн. - Це реальні можливості вітчизняної аквакультури з урахуванням збереження біологічної рівноваги і збереження навколишнього середовища. Що стосується сировинної бази, то, за прогнозами аналітиків, Україні буде залишатися імпортозалежною країною ще якийсь час. В умовах постійного зростання цін на світовому ринку і в зв'язку зі скороченням квот на вилов риби у Світовому океані назріває питання про оптимізацію процесів зі створення сучасної та дієвої вітчизняної аквакультури. «У 2010-2012 роках й надалі зберігається тенденція до збільшення імпортних поставок російських та білоруських консервів і пресервів з риби та морепродуктів. Активність проявлятимуть і виробники рибної консервації в азіатських країнах - Китай, Таїланд, В'єтнам, - якщо врахувати високий рівень інвестування в цей регіон », - відзначає керівник департаменту аналітики маркетингової компанії« Синергія »Тетяна Ткачук.
 
В Україні в найближчі роки реальними об'єктами для вирощування можуть стати російський осетер, стерлядь та севрюга. Згідно з прогнозами експертів, у 2020 р. загальний світовий вилов риби і морепродуктів складе 150-160 млн. т, у тому числі продукція аквакультури - не менше 75-80 млн. т. Для розв'язання такої комплексної проблеми, як виведення рибного господарства з кризового стану та забезпечення його подальшого розвитку, та, відповідно, виконання пріоритетів діяльності Уряду України щодо забезпечення сталого економічного розвитку України як передумови зростання добробуту її населення, є необхідним розроблення та виконання Державної цільової програми розвитку рибного господарства України на 2011 – 2015 роки. Її метою є створення організаційних, нормативно-правових та економічних механізмів забезпечення позитивних зрушень у виведенні рибного господарства України з кризового стану.

 

Написано: Стегнач Алла від 15.07.2011


  

 

 

 

Друк | Федерація роботодавців Києва © 2010-2022 | Про ФРК